VIZITONI SHQIPERINE

Nëse ndonjëherë ka pasur kohë për të planifikuar një udhëtim në Shqipëri, është tani momenti me i duhur. Shume e kane eksploruar jugun e Evropës, por kohet e fundit, dëgjohet gjithnjë e më shumë për këtë perlë të Mesdheut. E vërteta është se Shqipëria është e nje atraksion i mahnitshem dhe këtu janë 10 arsyet kryesore për të vizituar Shqipërinë tani!

1. Atraksion mesdhetar i pazbuluar

Sigurisht, duke vizituar monumentet e famshme në mbarë botën si kulla Eiffel ose Vatikani mund të jetë kënaqësi, por pse të mos shkoni diku krejtësisht ndryshe dhe të jeni i pari që të zbuloni vendet më të mahnitshëm për se te behet nje atraksion i rendesishem . Pas viteve të regjimit komunist dhe rënies së tij përfundimtare në fillim të viteve 1990, Shqipëria është në mes të një zhvillimi te vrullshem. Kështu, ndërsa disa të tjerë lundrojnë nëpër rrugët e mbipopulluara në Greqinë fqinje apo në Itali, Shqipëria ofron shumë harmoni, qetesi, natyrën e paprekur dhe kënaqësinë e pastër që të keni të gjitha thesaret arkeologjike për veten tuaj.

2. Kushte metereoligjike mahnitese

E vendosur në jug të Evropës, në të gjithë Adriatikun dhe e kufizuar nga Italia dhe në jug me Greqinë, Shqipëria ka klimë të mrekullueshme mesdhetare gjatë gjithë vitit, me verë të ngrohtë dhe dimër të butë, veçanërisht përgjatë vijës bregdetare. A mund ta ndjeni erën e ngrohtë që përkëdhel faqet tuaja?

 

3. Plazhe te virgjera

Shqipëria përmban qindra milje vije bregdetare të paeksploruar . Më e rëndësishmja eshte se plazhet, sidomos ato në jug afër Sarandës dhe Ksamilit, shfaqin pastertine mahnitëse, ujë të pastër kristal dhe janë thjesht të mrekullueshme.

4. Formacione malore perrallore

A ka vende më të bukura se ato me det dhe me male? E pra, Shqipëria i ka të dyja . Ka dy vargje të mëdha malore që mbizotërojnë në Shqipëri: Alpet Shqiptare në veri dhe Malet Pindus të referuara edhe si “shtyllë kurrizore e Shqipërisë” që shtrihet nga veriu në jug të vendit dhe duke arritur mbi 2000 m Mbi nivelin e detit. Rrugët malore kane shume atraksione natyrore si liqene akullnajore dhe alpine që të lejne pa frymë, si dhe një shumëllojshmëri të bukurisë natyrore.

5. Mrekulli arkeologjike dhe UNESCO


Sikur moti i bukur dhe pamje fenomenale gjeografike të mos ishin të mjaftueshme, ka edhe nje fakt kryesor qe e ben Shqiperine atraksionin me te mire per ju. Vlerat arkeologjike dhe historia shume vjecare e Shqiperise jane nje faktor qe do i bejne pushimet tuaja fantastike. Ketu do te gjeni arkeologjike, kështjella, vende të trashëgimisë të UNESKO-s dhe histori antike.

6. Kuzhine te shijshme

Me vendndodhjen e lavdishme bregdetare, Shqipëria ofron zgjedhje të shijshme të prodhimeve të detit të freskët nga oktapodi, kallamar, midhje, karkaleca dhe peshq të përgatitur në mënyra të ndryshme. Ju gjithashtu mund te provoni mish derri freskët i pjekur në skarë. E gjithë kjo në një vend ku gjeni fruta dhe perime organike.

 

7. Cmime shume te lira

Si një vend në zhvillim, Shqipëria ofron çmime që nuk do ti shihni ne asnje vend në Evropë, veçanërisht në Mesdhe.  Një apartament i bukur, i ri dhe modern për një familje per katër, me pamje mahnitëse nga deti, kuzhinë e pajisur plotësisht dhe në qendër të qytetit – të gjitha që fillojnë nga 35 dollarë për një natë.

 

8. Njerëz miqësor

Shqiptaret  janë njerez të ngrohtë dhe mikpritës. Ata janë te devotshem për të parë vendin e tyre të transformuar dhe per të mirëpritur vizitorët nga e gjithë bota. Te gjithe jane te gatshem për tju ndihmuar ne cdo rast qe kërkoni informacione ose ndihmesë nga vendasit. Gjithmone Shqiptarët tregojne vlerat e tyre më të mira dhe mikepritjen historike që e kane të trasheguar prej shekujsh.

9. Një vend i sigurtë dhe tolerant

Shqipëria është një vend mjaft tolerant persa i perket perkatesive kombetare dhe ekzistences te fese në kete vend. E perbërë nga shumë njerez te besimit mysliman, ortodokse, katolike është një nga vendet me model persa i përket bashkëpunimit dhe paqes ndërmjet besimeve fetare te ndryshme.

10. Mundësi të medha investimi


Shumica prej nesh nuk zgjedhin destinacione për pushime për të bërë biznes, por kur të jeni në Shqipëri mbajeni syte dhe veshët hapur për ndonjë investim të vogel që mund të bëni. Vendi po zhvillohet shpejt dhe ofron shumë mundësi investimi që u mundësojnë të huajve të blejnë prona afër detit dhe në zona shumë të mira. Këto apartamente bregdetare fillojne me nje cmim me pak se 50,000 dollarë. Shfrytezojini pushimet tuaja pse jo për të blerë një shtëpi të re.

Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.